Deso Dogg Suriyede Öldürüldü

deso dogg

Bu Haber ilk olarak 18 Eylül 2013 de yazılmış sonrasında 31 Ekim 2015 tarihinde güncellenmiştir.

Bazılarınız bu ismi ilk defa duyuyor bazılarınız ise onu özelikle Gekko G nin grubu olarak bildiğimiz Dramafellaz üyesi ve ekibimiz tarafından hazırlanan kodes.compilation vol. 1 adlı toplama albümün 16. çalışması olan DRAMAFELLAZ – Mein Viertel eserinden hatırlayacaklardır. Babası Gana, Annesi Alman, olan aslen Berlin doğumlu olan Deso Dogg, Müslümanlığa adım atıktan sonra adını Ebu Melik olarak değiştirdi.

“İbrahim’in İnsanları” isimli grup tarafından Facebook üzerinden yapılan açıklamada, muhaliflerin yaşadığı bir evde saklanan Ebu Melik’in, “hava saldırısı ve helikopter ateşinde” vurulduğu belirtildi. Saldırılarda Ebu Talha el Almani olarak da tanınan Ebu Melik’in aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin yaralandığı, birçok çocuğun da öldüğü bildirildi.

31 ekim 2015 tarihi itibari

Asıl adı Denis Cuspert, IŞİD örgütündeki kod adı ise Abu Talha al Almani olan Deso Dogg’un öldürüldüğünü ABD resmen açıkladı.

Hürriyet Gazetesindeki yayınlanan haber de ise aynen şöyle yazıyor

Hava taarruzu sırasında Deso Dogg, IŞİD’in kalesi Rakka ile Tabka arasında arabasıyla yoldaydı. Arabaya isabet eden bombayla ağır yaralanan Deso Dogg, kan kaybından öldü. Deso Dogg’un yanında, bilinen terörist Abu Uthman al Libi de vardı. Asıl hedef ama Deso Dogg değildi.

ŞÜPHELİ

ABD’nin “Küresel terörist” olarak listeye aldığı Deso Dogg hakkında daha önce de öldü haberleri yayıldı, ancak bu haberler doğru çıkmadı.

ABD’nin onayına rağmen, Deso Dogg’un yakın çevresi haberi doğrulamadığı için öldüğüne şüpheyle bakılıyor. IŞİD terör örgütünün başı Ebu Bekir el Bagdadi’ye yakın olan Deso Dogg, örgütün Almanya sesi olarak biliniyordu ve Almanca propagandadan sorumluydu. Ganalı bir babayla Alman annenin oğlu olarak 1975 yılında Berlin Kreuzberg’te dünyaya gelen Denis Cuspert, 2002 yılında rap yapmaya başladı ve kısa zamanda tanındı.

2007’de Berlin’de Selefilerin gittiği cami olarak bilinen Al Nur Camii’yle bağlantı kurdu. Bu tarihten itibaren radikalleşen Deso Dogg, 2012’de Mısır’a, 2013’te ise Suriye’ye geçerek, Ebu Bekir el Bağdadi’nin en yakın çevresine kadar girdi.

Paylaş

Bu Kategori için hazırlanmış Arşivi Aç --> Güncel

Tags: ,

Yapılan Yorum Sayısı

Yorum Yap

Yorumlarınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanmaktadır..

isim *

E-Mail *

film izle 2017