Haiti`ye Yardım Konserleri

haitidepremi

Önümüzdeki günlerde Haiti’deki deprem mağdurları için iki önemli organizasyon gerçekleşecek. Bunlardan biri şarkılarında açlık, mülteciler, kölelik, AIDS gibi temalara yer veren Orta Afrika asıllı Fransız şarkıcı Bibi Tanga ve grubu The Selenites’in Nat Geo Music’ten çıkardıkları yeni albümü ‘Dunya’nın tanıtım konseri olacak. On yıllardır meydana gelen en trajik felaketi yaşayan Haiti’ye bu konserin bilet gelirinin tamamını bırakarak destek verecek olan GHETTO Bibi Tanga’nın Dunya’sını merak eden ve bu ‘Dunya’dan Haiti’ye yardım eli uzatmak isteyen tüm müzik severleri konsere bekliyor. Etkinliklerden bir diğeri ise Babylon’da gerçekleşiyor. Mekan 1 Şubat’ta Çengi Performance Art ve UNICEF’in desteği ile düzenlenen Haiti’ye Yardım Gecesi için kapılarını açıyor. Teoman, Can Hatipoğlu, Sakin, The Revolters, Ayşegül Yeşilnil, Alihan Samedov gibi önemli isimlerin yanı sıra dans topluluklarının da sahne alacağı “Music Helps” isimli gecede tüm müzik ve yardımseverler Babylon’da buluşacak. (Kaynak Dream tv)

Haiti Depremi: 2010 Haiti Depremi merkez üssü başkent Port-au-Princee 25 km uzaklıkta olan ve 7,0 Richter büyüklüğünde olan ve zaman olarak 21:53:09, 12 Ocak 2010 (Yerel Saate Göre)da gerçekleşen deprem [4]. Deprem yerin 13 km altında meydana geldi. Birleşik Devletler Jeolijik Araştırma kurumu 5,0 ve 5,9 şiddetindeki bir seri ondört artçı depremi kaydetti [5] . Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi, depremden yaklaşık üç milyon kişinin etkilendiğini ve ölü sayısının da 50.000-100.000 arasında[1] olduğunu tahmin ediyor. Port-au-Prince’de büyük hasar var.Görülebilen yerlerin büyük çoğunluğu önemli derecede hasarlı veya tahrip olmuş. Bu yerler arasında Haiti Ulusal Sarayı (Cumhurbaşkanlık Sarayı), Haiti Ulusal Meclisi binası, Port-au-Prince Katedrali ve ana genel hapishane yer almakta [6][7][8].

Bütün hastaneler tahrip olmuş veya kötü bir şekilde hasarlı ve terkedilmiş durumda[9].

Birleşmiş Milletler, başşehirde yer alan Birleşmiş Milletler İstikrar Misyonu (Haiti) merkez bürosunun çöktüğünü ve çok sayıdaki UN personelinin hesabının verilmediğini rapor etti [10]. Misyon şefi Hédi Annabi’nin 13 Ocak günü öldüğü Başkan René Préval tarafından teyit edildi[11]. UN’li Elisabeth Byrs, Birleşmiş Milletler’in Haiti’deki organizasyon yapıları ve Haiti hükümetinin yıkılması nedeniyle bu depremi onlar için en kötü tecrübe olarak adlandırdı[12]. Felaketten kısa süre sonra yardım malzemelerinin yerel hava limanına gelmesine rağmen, yavaş dağıtım ve çok sayıdaki insanın etkilenmesi sivil dağınıklık kaygısını yarattı.[13] Hispaniola adası, Haiti ve Dominik Cumhuriyeti ile ortaklaşa kullanılır ve geçmişte önemli derecede yıkıcı sarsıntı geçirmiştir. Ada Fransız kontrolu altında iken 1751 yılında bir deprem ve 1770 yılında da diğer bir deprem vurdu. Fransız tarihçisi Moreau de Saint-Méry (1750–1819) ye göre, Port-au-Prince’de 18 Ekim 1751 depremini takiben “sadece bir taş yapı çökmedi” fakat 3 Haziran 1770 depreminde “tüm şehir çöktü”. Diğer bir deprem Cap-Haïtien şehrini ve Haiti’nin kuzey kısmındaki kasabaları ve Dominik Cumhuriyetini 7 Mayıs 1842 tarihinde tahrip etti.[14] 1946 yılında, Dominik Cumhuriyeti’ni 8,0 şiddetinde bir deprem vurdu ve ayrıca bu deprem Haiti’yi salladı, bir tsunami yaratarak 1.790 kişinin ölümüne ve pekçok kişinin yaralanmasına sebeb oldu. (kaynak: vikipdia.org )

Haiti Depremi

Dünyanın en fakir ülkelerinden Haiti korkunç bir depremle yıkıldı…

4.5 milyon çocuğun yaşadığı bu ülkenin yaralarını birlikte saralım.UNICEF Haiti’de çocuklara ve ailelerine başlarını sokacak bir barınak, temiz su, karınlarını doyuracak yiyecek ve tıbbi malzeme sağlıyor.

Siz de UNICEF Türkiye Milli Komitesi’ne yapacağınız bağışlarla Haitili çocuklara destek olun.  (Aşağıdaki linki tıklayarak bağış yapabilirsiniz)

 https://www.unicefturk.org/index.php?p=haiti&gclid=CPHh1LDXzp8CFV1d4wod2VuThg

Yapılan Yorum Sayısı

Yorum Yap

Yorumlarınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanmaktadır..

isim *

E-Mail *

film izle 2017