Sagopa Kajmer & Kolera Miliyet Röportajı

sagopamiliyetgazetesiröportajıı

Türkçe Rapin sevilen isimlerinden Sagopa Kajmer ve Kolera nın son röportajlarını Esquire Dergisi, Yeni Dünya  Röportajı sonrasında Kolera Advertorial Ankara röportajı ve derken son röportajını Milliyet gazetesine yaptı açıkcası çok fazla röportaj yaptıkları için ben vakit bulup okursam sizlere aktarıyorum veya ilginç (veya farklı buldum kısımları) sizlerle paylaşıyorum Sagopa nın Son yapmış olduğu Miliyet gazetesi röportajını beğeneceğinizi düşündüğüm için olduğu gibi aktarıyorum…

GÖLGEMİ BİLE DİKEN GİBİ GÖRÜYORLAR

Türkçe Rap müziğin iki önemli ismi Sagopa Kajmer ve eşi Kolera ile hayranlarını dövdükleri haberini, yeni projelerini konuştuk. “Tarikat adamı” yakıştırmalarını sorduk

Bir hayranınla aranızda tatsız bir olay yaşanmıştı. Hayranınızı dövdüğünüz iddia ediliyordu. Geçtiğimiz günlerde de bu olayla alakalı olarak 14’er yıl hapis istemiyle yargılandığınızı okuduk. Daha sonra bu haberi yalanladınız. Bu olayı anlatır mısınız? Tam olarak ne oldu?

Sagopa Kajmer: Bir Pazar günü evimde dinlenirken birileri ısrarcı bir şekilde zilimi çalıp camlarımı yumrukladı ve pencerelerimi zorlayarak açıp içeri girmeye yeltendiler. Doğal olarak duruma müdahale etmem gerekti. Sekiz ya da 10 kişilerdi. Camımı açıp, sesleri evimden gelmeye başlayınca, elebaşlarını enseledim elindeki plastik tabancayla kendisine hamle yaptım, gözünün alt kısmı oyuncak tabancasının çizmesi nedeniyle kızardı. Daha sonra kendisini ailesine teslim etmek üzere yola koyuldum. Ailesi çocuklarının gözündeki çiziği görünce doğal olarak 20 kişi bana giriştiler. Onca kişi arasından sağ salim kurtuldum, kimseye el kaldırmadım. Ama maşallah çocuğun ailesi, yaşlı dedesi dahil hepsi karateci çıktı! Çocuğun ailesi benden davacı oldu, ben de çocuğun ailesinden davacı oldum. Medya ise Sagopa Kajmer adını böyle bir olayda görünce abarttı. 
Kolera: Kabus bir gündü, camın açılma sesini duyunca kalbime indi, sesler evin içinden geliyordu. Sago çıktı ve en azından camı açıp evimizin içinde konuşanı tuttu, evimizi gösterdi umarım rahatlamıştır, tek hatamız çocuğu iyi niyetle ailesine götürmek oldu. Sago’yu Allah korudu, ben de annesi tarafından tartaklandım  hiç el kaldırmadım o kadının belki kalbi durabilirdi, anne oluşuna, hissiyatlarına verdim zaten ona vurmak da istemedim. Darp raporum var.

Şimdi pesimist orkestra ile beraber konserler vermeye hazırlanıyorsunuz

Sagopa Kajmer: Evet, orkestra fikrine yıllardır sıcak bakıyordum. Rap enteresan bir müzik, orkestranın çaldığı müzik eğer çok rock müziği kıvamında olursa rap uygun düşmüyor, çalınan müziğin iyi harmanlanması ve tatbik edilmesi, Rap’e adapte edilmesi gerek. O iş hayli zaman alsada pesimist orkestra kuruldu ve gayet eğlenerek yolumuza devam ediyoruz. Amacımız akustik olarak iyi bir sonuç yakalamak… Uyumlu  kadromla pesimist orkestra turu yapacağım. Çok heyecanlıyım.

Myspace’deki blogunuzda “Bana tarikat adamı diyorlar ve kliplerimi yayınlamıyorlar” diye yazmışsınız. Ama müzik kanallarında kliplerinizi görüyoruz.

Sagopa Kajmer: Yayınlayabilirler ama işin esrar perdesi var. Televizyonların arka planlarını biliyoruz. O nedenle bu konuda bana güvenin. Bana tarikat adamı diyip klibimi yayınlamayan kanal Kral TV. Diğer kanallar da şarkılarımın içindeki maneviyattan rahatsızlar. O nedenle şarkılarımı ve kliplerimi kendilerine uygun olarak tasarlamamı istiyorlar. Bu ne biçim bir mantıktır, icat edeni arıyorum. Kliplerimi yayınlayan tüm kanallara da teşekkür ediyorum.

Belli bir kesim sizi çok seviyor. Belli bir kesim de sürekli eleştiriyor. Bu durum sizi nasıl etkiliyor?

Sagopa Kajmer: Eleştirilmek de var, sevilmek de. Eleştirenler mantıklı bir formatta eleştirilerini yaparlarsa saygı duyarım lakin medyadaki dalavereler gibi fındık beyin eleştirileri tipim değildir. Bir sanatçıya “Albüm kötü olmuş çünkü müzikalite sıkıcı, sözler tek düze, tipin kaymış vs” diyebilirsin; bu bir eleştiridir. Ama sanatçı hakkında en ufak bir bilgi sahibi değilken “psikopat rapçi, çocuğun üstüne işedi” gibi şeyler, kendisinin eleştirisi olur.  Sevenlerim beni zaten biliyor ve gönülden seviyor, eleştirenlerse benim gölgemi bile diken olarak görüyor, sürekli beyinciklerine batıyorum, benim gibi birini tasavvur edemekleri için yalanlamaya çalışıyorlar ya da benim ne zaman düşüşe geçeceğimi çok merak ediyor, yılları sayıyorlar. Bence istihare yapsınlar hahahahaha! Şaka bir yana ben, o beni seven  kesimi seviyorum. Eleştiren belli bir kesimi ise karalıyor olarak görüyorum, o nedenle onları kendi günahlarıyla baş başa bırakıyorum.

Röportaj: Ali Mert Alan

Yapılan Yorum Sayısı

Yorum Yap

Yorumlarınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanmaktadır..

isim *

E-Mail *

film izle 2017