Cartel Biyografisi 2

cartel-cartel
Almanya’nın üç ayrı şehrinden (Berlin, Nurnberg ve Keil) toplanan, üç ayrı grubun birlikte oluşturdukları bir projedir. Projeyi başlatan Ozan SİNAN ve destekleyip devamını getiren ise Rap severlerin yakından tanıdığı Dünyanın ilk Türkçe Rap söyleyen kişi olarak kabul edilen Alper Tunga KÜKSAL nam-ı değer Alper Ağa’dır.
Proje; Karakan, Erci E ve Da Crime Posse (Cinai Şebeke) ‘den oluşmaktadır. Cartel için proje diyoruz, çünkü onlara tam anlamıyla grup diyemeyiz. Hatta Cartel albümü için bir toplama albüm bile diyebiliriz. Onu diğer toplama albümlerden ayıran en büyük özelliği ise; içerisindeki tüm grupların tek bir parçada (Cartel) vokal yapmış olmasıdır. Ayrıca bu parça için bir video klip de çekilmiştir.
Bu üç grup 1996 yılı sonlarında Cartel 2 adını verecekleri projeleriyle; “Cartel Geliyor” adlı bir albüm hazırladılar. Albüm her şeyi ile tamamlandı fakat maddi anlaşmazlıklardan ötürü proje bir daha toplanmamak üzere dağıldı. Projenin içinde yer alacak solo grup şarkıları 1997’de Erci E ve Karakan’ın solo albümlerine konuldu. Cinai Şebeke ise dağıldı.
1998 Senesinde; Cartel’i tekrar bir araya getirmek isteyen Ozan SİNAN bu düşüncesinde başarılı olamadı. Cartel’i tekrar bir araya getirmek istemesinin sebebi; dünyaca ünlü rock müzisyeni Peter Maffay’ın jubilesini yapacağı gerekçesiyle her müzik dalından bir grupla düet yapmak istemesi ve rap müzikte de Cartel’i beğenip seçmiş olması, Cartel’in menejeri olarak da Ozan SİNAN’a ulaşmasıdır. Bunun üzerine Ozan SİNAN ikinci nesil Cartel adını verdiğimiz yeni bir ekip topladı. Üç kişiden oluşan bu ekipte eski Cartel’den sadece Erci E bulunuyordu. Diğer iki üye ise Bektaş TURHAN ve Capman Hakan‘dı.Bu ekip Peter Maffay’ın albümü için, Maffay’la Cartel adında bir parça yaptılar. Daha sonra bu parçayı yine aynı isimle Single olarak çıkardılar. Bu parçaya bir de Peter Maffay’ın olduğu video klip çekildi.
CARTEL DİSKOGRAFİ
1995 Cartel – Cartel EP (CD,MC,LP)
1995 Cartel – Cartel Remix (CD,MC,LP)
1998 Cartel & Peter Maffay – Maffay’la Cartel (CD,MC)
2010 Cartel & Manga new Albüm 2010

1995 yılında kurulan bir Rap efsanesidir Türkçe Rap denildiğinde akla ilk gelen Gruptur.. 1995 yazında herkesin üzerinde Cartel, Karakan ve Cinai Şebeke t-shirtleri vardı. Albüm resmi olarak 1.000.000 satış rakamına ulaşmasıyla; tüm ekibe altın kaset ve platin plak kazandırdı. O yıllarda yeni yeni çıkan kopya cd ve korsan kaset olmasaydı; Bu Rakamın en az 2, 3 milyon satış trajını yakalayacağı tahmin ediliyordu. Günümüzde yani 2009 yılında Türkçe Rapin altın çağını yaşadığı şu zamanda bile bu satış rakamına ulaşmış bir Türk Rapper veya Rappers bulunmamaktadır. Şunuda unutmamak gerekirki 1995 senesinde Türkiyede yaşayan insanların çoğunluğu Türkçe Rapi bırakın Rapi bile çok az insan biliyordu.  Ayrıca 1995 senesinde MTV’de ilk kez bir Türk grup “Rapping in Turkish” adıyla tanıtılmıştır. Tam hatırlamıyorum ama o yıllarda sanırım cd yoktu Cartel Kasedini satın almıştım. Bu güne kadar Türkçe Rap dinlemek için satın aldığım ilk kasettir Türkçe Rap olarak bugüne kadar satın aldığım 4 albüm oldu bunların adı 1 Cartel – Cartel, 2 Cartel & Peter Maffay – Maffay’la Cartel, 3 Karakan Alsana Karakan 4 Yerlatı Operasyonu (yanılmıyorsam 1999 senesinde çıkmıştı bu toplama albüm Cartel den sonra buğüne kadar çıkmış olan en güzel 2 ci albümdür) Cartel Grubu hakkında sitemizden daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Bu Kategori için hazırlanmış Arşivi Aç --> Cartel

Yapılan Yorum Sayısı (1)

Fettah Şubat 8th, 2011 at 07:32    

Alper ağa ve diğerleri

Yorumlarınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanmaktadır..

isim *

E-Mail *film izle 2017