Cartel Geri Dönüyor

14 yıl önce Türk gençliği pop müzik dinleyip eğlenirken, hayatlarına birden “Cehennemden Çıkan Çılgın Türk” sloganıyla rap grubu Cartel girdi. Almanya’da yaşayan Türkler’den oluşan grup bir fenomene dönüştü. İlk albümleri Avrupa’da yayınlandı, en çok satanlar listelerine girdi. Ama herkes onlardan yeni albüm beklerken birden ortadan kayboldular. Yakında yeni albümlerini çıkararak özlenen dönmeye hazırlanıyorlar. Rock’n Coke sahnesinde Manga ile birlikte performans sergileyecek grup üyelerinden Almanya’da yaşayan Alper Ağa yeniden bir araya gelme hikayelerini anlattı.

Albümünüz milyonlar satarken neden birdenbire dağıldınız?

Büyük başarının getirdiği sorunlara maruz kaldık. O zamanki plak şirketimizle hukuksal sorunlarımız vardı. Cartel’in isim hakkını geri alabilmemiz için mahkemeler senelerce sürdü. Ayrıca Cartel’in üyeleri Almanya’nın üç farklı şehrinden geldikleri için doğal olarak bir süre bağlantılar koptu. Şimdi her şey yolunda.

Bu süre de neler yaptınız?
– Herkes kendi hayatını ve kariyerini sürdürdü. Ben doktora yaptım ve halen uluslararası global bir kimya şirketinde halen çalışıyorum. Erci E. müzisyenlikten kopmadı. Ayrıca Erci E. ve ben de evlendik.

Yeniden bir araya gelmeye nasıl karar verdiniz?
Zaten hiç ayrılmadık. Kan kardeşler hiçbir zaman ayrılmaz.

Gruptan ayrılanlar ve yeni katılanlar kimler?
Ekipten iki kişi ayrıldı. Artık tamamen kendi stiline sahip beş ayrı karakterden oluşuyoruz. Ben, Erci E., M. Ali, İchibaba ve Ole.

Yeni albüm çalışmaları nasıl gidiyor?
İlk albüm projeydi. Yeni şarkılarda bu sınırları kaldırdık. Ortaya çok daha heyecan verici şeyler çıktı. Rap ağırlıklı bir tarzımız var. Ama müziğimize farklı boyutlar ekledik. Hip hop sınırlarını aşıyoruz.

Rap dünyasında atışmalar çok sık yaşanıyor. Şimdi bu tartışmalar sizi de bekliyor?
Çok çirkin bir olay çünkü iş sahnedeki mücadeleyle kalmıyor. Özellikle bazı rapçiler laf atmayı, onur kırıcı sözler sarf etmeyi marifet sanıyor. Sonra işler büyüyor, yumruklar ve silahlar konuşuyor. Çok ilkel bir durum. Hatta galiba kamera önünde dayak yiyerek gündemde kalmaya çalışanlar bile oldu. Bize de laf atan ve suçlayanlar oldu. Mümkün oldukça kulak asmamaya çalışıyorum, kendimi o seviyede göremiyorum. Ama bazı sınırlar aşıldığında tepki vermek gerek. Bu konuda gözümüz kara ve kimseden çekinmeyiz.

Hep milliyetçi bir grup olduğunuz konuşuldu. Doğru mu?
Avrupa basını anlatmak istediklerimi iyi anladı. Oysa Türkiye medyasında çoğu konu yanlış aktarıldı. Bizi milliyetçi bir grup olarak değerlendiler. Cartel bir Türk-Alman-Küba müzik topluluğu ve milliyetçi bir çizgiyi takip etmemiz çok komik ve saçma olur herhalde.

Manga ile nasıl biraya geldiniz?
Benimle bağlantıya geçtiler. Yeni albümlerine koydukları bizim “Evdeki Ses” şarkımızda da düet yaptık.

Rock’n Coke festivalinde süprizleriniz var mı?
Yıllar sonra bir arada sahne alacağımız ilk konser. Sahnede “caRma” isimli bir şov hazırlıyoruz. Gerçek bir rap-rock füzyonu olacak

(Türkçe Rapin öncüsü alper ağa nın hürriyet gazetesi ile yapmış olduğu röportajı sizlere aktardık elimizden geldiği sürece kendisini takip ediyor haberlerini yayınlıyoruz.. Benim Türkçe Rap denildinde aklıma ilk gelen kişidir herzaman tekrar etmekten sıkılmam albümlerini herzaman alıp dinlemişimdir özelikle rahmetli Barış mançonun kendilerine destek olduğu alsana karakan albümü en son aldığım albümüydü bu albümde Alperağa, Kabus Kerim ve yanılmıyorsam Alper Ağanın Kardeşi vardı  alkım dı sanırım :0) uzun yıllar oldu yaşlandık tabi lakabı suikast di. Dünyanın dört bir yanında sahne alan karakan 1 numara varmı bize yan bakan :0) sözlerini hatırlamayanımız yoktur..Hiphop severlerin en sevdiği adam diyelim olsun bitsin)

Paylaş

Bu Kategori için hazırlanmış Arşivi Aç --> Cartel

Yapılan Yorum Sayısı (2)

Kodes Temmuz 17th, 2009 at 00:05    

14 yl nce Trk genlii pop mzik dinleyip elenirken hayatlarna birden Cehennemden çıkan çılgın Türk sloganıyla girdiler

Lexmark Temmuz 18th, 2009 at 19:17    

14 yl nce Türk gencliği pop mzik dinleyip eğlenirken hayatlarına birden Cehennemden Çıkan Çılgn Türk sloganyla girdiler..

Yorumlarınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanmaktadır..

isim *

E-Mail *film izle 2017