Ceza Biyografisi

Bilgin Özçalkan (Ceza & Keskinkılıç) 1977 yılında İstanbul/Üsküdarda doğdu. TRT nin tek kanal olduğu yıllarda televizyonda break dance filimlerinden ve müziklerinin etkisinde kaldı. Dinlediği müziğin adının rap olduğunu bile bilmiyordu..

İlkokul dönemlerinde arkadaşı sayesinde Run DMC yi yakından tanıdı..Artık Rap tarzına ısınmıştı.. Farklı araştırmalar yaptı ancak 90 yıllarda imkanlar kısıtlıydı tek tük rap tarzı albüm cıkıyordu oda bunlarla idare ediyordu. 1993-94 yılları arasında Grup Vitamin fırtınası esmeye başladı. ( O kasedide tamamen dinledim ve hata satım o yıllarda sakaryanın en popüler müzik marketini işletiordum kaset satışlarından biliyorum) O yıllarda Amerikadaki rap anlayışı da Gurup vitamin mizah için yaptığı tarzla aynıydı ( bence taklit ediorlardı ingilizce parcaları türkceye ceviriyorlardı.) Ceza bu yüzden onu rap olarak dinlemeye devam etti. Kendisi de artık bişeler öretmek istiyordu. 1995 de Cartel in albümünün büyük başarı yakalaması kendisine moral verdi motive eti. Türkçe rap in prim
yaptığını görünce çalışmalarını hızlandırdı..

1997-98 yılında konserler düzenlemeye başladı.. uluslar arası düzenlenen bir partide tanıştığı Tarık Gamert yani (Dr. Fuchs & sihirbaz) ile tanıştı 1998 de Nefret gurubunu kurdular.. Sonrasında Tunç Dindaş ın çıkardığı Yeraltı Operasyonunda yer aldı ( bu kasete Sagopa, Yener, Susturucu vs gibi ünlü guruplarda yer aldı) 2000 senesinde Hammer müzikle anlaştı Meclisi Ala – İstanbul – albümünü piyasaya sürdü. 2001 de ise “Anahtar” albümü çıktı.

Dr. Fuchs askere gidince Ceza ilk solo albümü Med Cezir”i çıkarttı. Albüm adıyla aynı olan parcaya profesyonel birde klip cekti. Funky C Sirhot, Mic Check Killa Hakan vs gibi önemli rapper (rapci) lerle beraber söyledi albümü iyi bir çıkış yakaladı. Bu sürede çok fazla konser düzenledi. Yabancı mclerle ortak işler yaptı.. Bir anda tarzının organizatörlerin dinleyicilerin aradığı bir rap icra eden popüler bir insan oldu..

H2000, J&B Techno Festival, Massive Attack Konseri gibi büyük oraganizelere katıldı. Hiphop oscarlarında Büyük başarı yakaladı En iyi albüm en iyi parca en iyi icra dalında 3 ödül 1 den alarak başarı elde etmiş oldu..

En büyük çıkışını 2004 yılında gerçekleştirdi. Büyük rock müzik organizelerinden biri RockIstanbul’da sahne aldı.. Popüler müziğin önemli isimlerine rap vokali yaptı Burcu Güneş (AY şahit) albümünde (sahilden) şarkısında Burcu Güneş`e eşlik eti.. Daha sonrasında Candan Erçetin ile beraber şarkı söyledi Melek albümünde bulunan (şehir) adlı parçada vokallerini dinleyebilirsiniz.. 2 önemli isimden sonra müzisyen Mercan Dede (Su) albümünde cezaya yer verildi.

Sözlerinde hayatın gerceklerine yanısıra insanların yaşadığı problemler ve devletin olumsuz hareketlerini anlatıyordu .. Politikacıların olumsuz davranışlarına eleştiriler yapıyor ülke insanının sesini yükseltmesi içinde mücadele vermeye calışıyordu

Bazende gereksiz münakaşlara giriyordu Mesela Popcu kırac rap hakkında olumsuz sözler sarf etinde hatırladım kadarıyla ona hakaret etmişti sonrada özür dilemişti..

Yurt dışındaki imkanların burda olmamasına herkes gibi üzülerek anlatıyordu. Sahip olduğu şartlarda iyi işler yaptığını düşünüyordu. Türkiyede rap müziğinde 1 numara olduğunu iddia ediyordu. Elde etiği başarılar belkide bunun kanıtıydı.. Kendi alanında yakaladığı başarıyı yurt dışında elde etme şansınıda arıyordu bildiğim kadarı ile özelikle almanyada konserler düzenliyordu özelikle Killa Hakan ile… Bu şekilde devam ederse Diğer rapper kardeşlerimizi küçümsemez ise eminimki daha iyi yerlere gelicektir..

Özgün Yorum: Eski Mc lerin şunu yapması acıkcası canımı sıkıyor neymiş efendim Turbonun çıkarmış olduğu yeraltı operasyonunda şunu yapıorlar Cezanın biyografisini yazan aynen şöyle diyor: yeraltı operasyonunda sadece yorumu ve sesi ile dikkati Ceza cekti Sagopanın yandaşları da tam tersini söylüyor Yeraltı Operasyonunda sadece Sagopa beğenilmiş dikkati sadece o çekmiş bırakın İnsanları yönlendirmeyi insanlar neyin ne olduğunu zaten biliyor bence o kasete sesi ve yorumu çok çok iyi olan Yenerde var ama bundan bahseden yok yazık yani bu acıkça adam karalama diyorum ve yakıştıramıyorum.. İşinize bakın Rap yapın mahalle karıları gibi dedikodu yapmayın…

1 dokuz 1 dokuz kodes family olarak başarılarının devamını diliyoruz..

Yorum: aspatron (Aziz Doğan)

Paylaş

Bu Kategori için hazırlanmış Arşivi Aç --> Ceza

Yapılan Yorum Sayısı (2)

NUR Mayıs 30th, 2009 at 15:02    

CEZA SEN KÖTÜ BİRİSİN SEN ***** TERBİYESİZSİN UTAN TÜRKİYEDE BÖYLE SENİN GİBİ YAŞAYAN İNSANLARDAN UTANIYOM. SEN HAYATTA GÖRDÜĞÜM EN TERBİYESİZSİN.KOLERAYA ŞARKI YAZMAYA UTAN TABİ SENDE TERBİYE OLMADIĞI İÇİN ANLAMASSIN CEZAYI SEVENLER BOŞ VERİN ONU SİZ SAGOPAYA BAKIN ONA KULAK VERİN ********* BAKMAYIN SAGOPA GİBİ MÜSLÜMAN İNSANLARA BAKIN. ALLAH ŞAHİT Kİ CEZA SENİN SEVGİN YOK OLUCAK.ALLAH İYİNİN YANINDADIR.SENİN YANINDA DEĞİL.

erdoğan Haziran 1st, 2009 at 23:27    

cezanın fark var ve yerli plakayı çok seviyorum……………………………..

Yorumlarınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanmaktadır..

isim *

E-Mail *film izle 2017