Kolera Haber 3 Röportajı

Hiphop Severlerin yakından takip etiği sagopa kajmer ve kolera 2 lisi sagopa kajmer feat kolera – Hain / parçasını siz severlerine hediye etmişti bu mp3 ü indiremeyenler sag daki sagopa kajmer veya kolera kategorilerine tıklayarak indirebilirler bu arada sanalda gezinirken Haber3 ün kolera ile yapmış olduğu 13 soru ve 13 cevaplı röportajı fark etim ve kolera hayranlarının okuması için yayınlamayı düşündüm röportajda oynama yapmadan oluduğu gibi akratıyorum (haber3.com dan alıntıdır)

1) İnsanların Rap müziğe karşı önyargıları olabilir,bu insanların dünyalarına ulaşmak ve Kolera dinlemenin lüksünü yaşatmak için Rap müzikten başka tarzda şarkılar yapmayı düşündüğünüz bir müzik türü var mı?

Kolera: Ben yeterince dinlenebilir rap yaptığımı düşünüyorum, son solo albümüm İnziva ve internet üzerinden hediye ettiğim Kolostrofobi Ep çok farklı müzik türleri dinleyen insanlarca sevildi ve kabul gördü,farklı tarzda müzik yapmayı hiç düşünmedim. Yaptığım en iyi iş rap onunla başka insanların dünyalarına ulaşamazsam başka hiçbir müzikle ulaşamam.

2) Geçtiğimiz günlerde katıldığınız bir programda (Beyaz Show) “Rap kültürü içinde diss var diye ben yapmak zorunda değilim, zaten sevmiyorum dissi” şeklinde bir ifade kullandınız. Bunun dışında Rap kültürü içinde sevmediğiniz öğeler var mı?Ayrıca; sözlerdeki argo demeyelim ama küfür sizce Türkiye’de Rap’i baltalıyor mu?

Kolera: Bu konudaki duruşumuzu artık herkes biliyor, rapte küfrü sevmiyoruz. Türkçe Rap te hadler çok aşıldı, yolda giderken size birisi küfür etse susup gider misiniz? ya da eşinize biri ağır bir küfrettiğinde dayak yiyeceğinizi bile bilseniz sessiz kalmak ister misiniz? Artık rap camiasında hadler fazlasıyla aşıldı insanlar bu kadın kimin nikahlı eşidir,bu adam hangi ananın evladıdır diye düşünmüyor bir de komedi gibi kültürümüzde var aşıklar da sazlarıyla atışırdı diyorlar,Allah aşkına söyleyin bugüne kadar hangi aşık elalemin karısına küfretti ya da hangi aşık sazını çalarken karşısındaki adama o ağza alınmayacak kelamları etti,bir de yaptıkları ayıbı kültürümüze yüklüyorlar ,yazık,helak olsunlar…

Rap Kültüründe diss var diyorlar ama bizim kültürümüzde yok ne olacak?Ayrıca Amerika”da olmalarına rağmen Notorious Big – 2Pac Shakur”u öldürtmedi mi? Tu Pac”in elemanları peşinden Notorious”u vurmadı mı?Demek ki ne bizim kültürümüzde ne de başka kültürlerde küfür kabul görmüyor.Bunun dışında anlamsız kafiyeleri dizmeleri de rapi baltalıyor ,çıkıp orada burada anlamsız şarkılar okuyorlar,ondan sonra bana röportaj sorumun ilk sorusu “”insanların rape karşı ön yargıları olabilir””le başlıyor.İşte rapi tanıtıyoruz adı altında rapin içine etmek diye buna denir.Rap in bir ağırlığı vardı o program bu program gezerek,manasız kelimeleri dizerek,çarçur ettiler ağırlığını…Bu cehalettinler baltalıyor rapi başka bir şey değil…

3) Bu sorumu size gelen olumlu tepkilere göre yanıtlamanızı istiyorum.Dinleyicilerin Kolera dinlerken;diğer rap müzik yapan insanlarda yakalayamadıkları çok özel bir nokta,his var mıdır? Bir hastalık gibi düşünürsek düşüncemizdeki sancıyı,bu sancının ilacı sadece bu Kolera’da var diyebileceğimiz bir şey yani.

Kolera: Anlamlı sözler yazdığıma inanıyorum önceden bir fantezi yazarıydım ama artık bir şairim.Herkesin bir tercihi vardır benim şiirlerimi neden tercih etiklerini dinleyicilerime sormak gerekir.Bende herhangi bir yalan yok o şiirleri en içten duygularımla yazıyorum içinde sahtelik olmadığından seviyorlardır belki de…

4) Ülkemizde müzik yapan bir çok kişinin şarkıları belli bir süre sonra dinlenmemeye başlanıyor,”fast song” diyebiliriz belki de,hızlı tüketim ürünleri gibi hızlı tüketilen şarkılar.

Sizde ise bunun tam tersi var.Örneğin yıllar önce yaptığınız;irtifa kaybı,matine araları gibi şarkılar video paylaşım portallarında hala iyi izlenmeler alıyor. Sizin bu hızlı tüketim ürünleri gibi olan şarkılar hakkında görüşünüz nedir. Yapacağınız şarkıların bu kalitede olmasının sorumluluğununu ayrıca hissediyormusunuz?

Kolera: Hissetmez miyim? Fazlasıyla hissediyorum. Mesela şu ara Sagopa Kajmer ile yapacağımız 2.düet albümümüzün kayıtlarına girmeye başladım 4 şarkı okuduğum ve editlerini bitirdiğim halde 4ünü de geri dönüşüm kutusuna attım şuan elimde sadece 3 şarkım var…Ben daha ne kadar idealist çalışabilirim bilmiyorum,haftalarınızı harcadığınız bir çalışmayı bir anda çöpe atmak gerçekten çok zordur ama benim gözüm kara ya klasik olsun ya da olmasın.Şimdilerde dinleyicilerim İnziva albümünün 1.yıl dönümünü kutluyor bu beni çok duygulandırdı,albüm çıkış tarihinizin hatırlanması hatta kutlanması ne demek?Çok mahçubum sevenlerime beni çok güzel destekliyorlar Allah razı olsun,o yüzden ben bu güzel insanlara kırıntı sunmaya utanırım ya mükellef bir sofra açarım ya da hiç açmam daha iyi…

5) Türkiyede yapılan Rap müzik hakkında bir soru sormak istiyorum,kişileri muhattap almayı sevmediğinizi biliyorum.O yüzden şöyle sorayım,Türkiyede Rap gelecekte nasıl olmalıdır?

Kolera: Geleceğin rapini şuanda biz Sagopa Kajmer ile icra ediyoruz,Kafile adlı bir Türkçe Rap karma albümü çıkarmıştık,şimdi yeni bir yarışma ile Kafile 2 de yer alacak Mc leri seçtik,içinde kendi tarzını çıkarabilmiş yetenekler var rapleri daha iyi olabilir ama gelişecektir,dinlediğimde helal olsun ne bize benziyor ne başkasına kendine has vokalini yapıyor dedirten Mc ler oldu son zamanlarda beni gerçekten sevindiren birkaç olaydan biridir bu olay çünkü orijinal bir şeyler bulmak çok zor…Taklitlerin bile taklidi çıkıyor,Gwen Stefani Madonna ya özeniyor,bir başka sanatçı Gwen”e özeniyor aynı bunun gibi bir durum var Underground Rap piyasasında…Kısacası gelecekteki rap özgün olmalıdır o gelecekteki rapi kim icra edecekse kendine has olması gerek yoksa adı geçmişteki rap olur.Şimdi Cartel bir albüm çıkaracakmış diye duydum umarım 98 deki vokalleriyle geri dönmezler ben Cartel”in albümünden 3 tane almıştım ama şimdi biz çıtayı çok yukarı taşıdık eğer yeni ritme ayak uyduramazlarsa dezavantaj olur çünkü artık kimse 98 rapini dinlemiyor.

6) Dinleyicilerinizin bir çoğu şarkıları her dinlediğinde farklı bir şeyler hissettiğini söylüyor.Zamanın enerjisi ile kendini anlamlandırıyor her an sanki.Sizce böyle olmasında,küfür gibi sıradan sözler yerine,çok daha derin sözcükler ve cümleler kullanmanızın payı var mı?

Kolera: Elbette vardır,ben bile Sagopa Kajmer”in bazı sözlerini yeni idrak ediyorum aaaa sen burada yoksa böyle mi demek istedin diyorum evet diyor hal bu ki ben onu bambaşka yorumlamış oluyorum ya da bazen dinleyicilerin bir yorumunu okuyorum böyle anlamış bunu mu kastettin ben başka anlamıştım diyorum,diyor ki senin anladığın anlamıyla yazdım ama onun da fikri güzelmiş o anlam da olur diyor ne anlıyorsan o gibi bir hal…Eğer anlamlı bir şeyler yazdıysanız herkes o sözlerden kendi hayatına uyan en yakın sonucu çıkarır,belki de sırf bu yüzden sizi sever ve kendine yakın hisseder.

7) Çalışmalarınızda tasavvuf türü söz ve vurguları çok fazla görüyoruz.İnsanın şöyle sorası geliyor;’Çöle bu yağmur damlalarını yağması için nasıl güzel bir dua ile söze başladınız!’ Çünkü müzik yapan bir çok kişi bu duyguları unutturmak,insanların düşünemez,çözüm üretemez noktalara taşımak için gayret ederken sizin “ah bu derinde taş dibe düşmez oğlum öyle derindi, haktan başka yol düze çıkmaz oğlum köprü gerildi” veya “senin benden başka bir çok sevgilin var ama benim tek sevgilim sensin” dediğinizi her an duyar gibiyiz. Bu zor oldu mu? Yoksa bunun sırrı da şarkı sözlerinizden birinde mi saklı?

Kolera: Besmele ile başladım,halen de her yeni şarkının ilk sözünü yazarken Besmele çekerim mikrofonu açtığımda da ilk Bismillahirrahmanirrahim derim. Bu sözleri yazmak zor olmadı hiçbir sözü yazmak zor değildir,söz yazmak ucunu yakalayamadığın bir ip gibidir gelmeye başladı mı gelir,o yüzden zor oldu diyemem ama bazen söz yazabilmek zor oluyor uzun süre durup öylece deftere bakıyorum 2 satır yazıyorum sonra bugün olmayacak demek ki diyor bırakıyorum bu ilham meselesi geldiğinde yazıyorsun geldiğinde de zor olmuyor.Ha her an her şartta her konuda şiir yazabilirim o ayrı benim bahsetmeye çalıştığım o ince çizgiyi yakalamak o çizgiyi yakaladığınızda yazdıklarınız daha güçlü daha gizemli oluyor yoksa oturup sayfalarca kafiyeli bir şeyler yazabilirsin ama o tadı veremezsin.Bunun sırrı falan yok konusu ne olursa olsun Allah”ın ilham ettiğince yazar her şair…Ve aklın ne ile meşgulse onu yazar kalemin…

8) Ekranlarda veya konserlerde sizi gördüğümüzde genelde neşeli bir ruh hali bize yansıyor.Bu hayranlarınız ile birlikte olmanın getirdiği bir tat mıdır yoksa günlük hayatta da mutluluk sizin hep elinizi uzatıp alabileceğiniz bir yerde mi durmaktadır ve niye rap niye thm değil tsm vs değil?

Kolera: Evet kesinlikle sevenlerimle buluşmanın mutluluğundan öyle oluyorum.Günlük hayatta da mutlu olmayı düşünmediğime göre mutluyum.Güleryüzlü bir insanım ve insanları gülümsetmeyi seviyorum mutluluk herkesin elini uzatınca tutabileceği yerdedir yeter ki sen yerde birikmiş bir su birikintisine dalıp mutlu olabilmeyi bil…Rapi sevdiğim için rap yapıyorum.Vokal yeteneğimde thm ve tsm ye değil rape yatkın.

9) Eminim bir çok parçanız sizi alıp uzaklara veya tam tersi bir durumla sizi kendi dünyanızın en iç noktalarına götürüyordur.Fakat tek bir şarkı söylemenizi istesem sizin için en anlamlı ve söylerken ruhunuzu en fazla sürükleyen şarkınız hangisidir? Ben şarkılarımı kesinlikle ayırmam derseniz sizi en çok etkileyen Sagopa Kajmer şarkısını sormak istiyorum.

Kolera: Ah evet gerçekten zor soru ne kendimin ne Sago nun parçalarını ayırmam imkansız gibi ama Aşık ile Maşuk”u okumayı çok seviyorum…Sagopa dan örnek vermek çok daha zor , her parçanın kendine has bir cumhuriyeti var İki Tanık ı çok seviyorum mesela…

10) Eşiniz Sagopa Kajmer’de Rap müzik yapan bir isim.Onunla tartışırken veya normal konuşurken atışarak konuştuğunuz hiç oluyor mu? Küslüklerin, tartışmaların bile size birşeyler kazandırdığını düşünüyormusunuz?

Kolera: Her ailede olan atışmalar nadiren de olsa bizde de zuhur ediyor ama tez zamanda ortak payda da buluşuyoruz, küsmüyoruz birbirimize, eğer ona çok kızarsam odama gidiyorum o da bir süre sonra geliyor hadi gel çok sıkıldım diyor ben de nazlanmıyorum öyle stresli ortamları sevmiyoruz o yüzden işi uzatmadan tatlıya bağlıyoruz çünkü biliyoruz ki tüm bu atışmalar hep sevgiden ve sonu barış… Tabi ki her tartışmadan birşeyler kazanıyoruz en azından bir dahakine birbirimizin neye kızacağını bilmiş oluyoruz ve o hareketi tekrarlamıyoruz.Ve her tartışmanın sonunda aslında ne kadar birbirimize düşkün olduğumuzu anlıyoruz.

11) Sagopa Kajmer veya sizi dinlerken, dinleyicilere çok yakın hisler yaşatıyorsunuz. Dinleyicilerin gözyaşları aynı renkte akıyor diyebiliriz belki de. Peki aynı şekile düşünürsek siz ve Sagopa Kajmer’in gözyaşları aynı renkte mi akmaktadır?

Kolera: Herkesin gözyaşı farklı renkte akar.Ama şiddet olarak birbirine yakındır.

12) Çocuğunuz olursa Rap müzik yapmasını ister misiniz? Mahlas olarak ne kullanmasını istersiniz.

Kolera: Tercih etmem ama yapmak isterse yapabilir,ailelerin çocuklarının geleceğini kendi isteklerine göre inşa etmelerini doğru bulmuyorum,mimar olmak istiyorsa bırak mimar olsun neden hukuk için zorluyorsun iki mesleğinde kendine göre hoşluğu vardır mahlasını da bir zahmet kendi bulsun adını zaten ona sormadan koyacağız. Herkesin bir kaderi var ama ben çocuğumun hafız falan olmasını isterim ya da alim bu boş dünyanın boş işleriyle uğraşmasını istemem yani isterseniz bana yobaz ya da geri kafalı deyin eğer benim çocuğum böyle mübarek şeylere istek duyacaksa medreseye bile gidebilir.Bana bakın, mesleğimi bile icra etmiyorum basit ağızla rapçi oldum Sago da bana kez,a bizler gibi birçok mesleğinin haricinde mesleklere dalmış ve başarı kazanmış insan var.Çocuğum saçma ve kötü bir işe istek duymadıkça seçiminde özgürdür ama benim tercihim sayılmaz,paso diss atarlar anan da böyleydi baban da şöyleydi diye bizim camia o kadar düşük o kadar rezil ki her şeyi yaparlar.İnsan kendine sövülünce dişini sıkar ama çocuğuna sövüldüğünde dişlerini kırar herhalde..

13) Erzurumda yaşayan biri olarak Erzurumlu dinleyicilerinizden çok selam ve bir soru getirdim size.Acaba Erzurum’da konser vermeyi düşünüyor musunuz?

Kolera: Aslında böyle bir şey vardı ama son anda olmamıştı bizler de isteriz Erzurum”a gelmeyi neden olmasın.Şuan 3 aylarda olduğumuz için konserleri durdurduk ama ülkemizdeki her şehri görmek ve oradaki sevenlerimizle buluşmak istiyoruz,abim askerliğini Ağrı”da yaptı Erzurumda da vakit geçirdi,Erzurum”un güzelliğini hep söyler.Ağrının bir caddesi var adı Cumhuriyet Caddesi ama oranın halkı oradan başka işlek cadde olmadığından oraya mecburiyet caddesi derJo cadde de Sago aynı İstanbul da olduğu gibi karşılandı bu çok güzel bir şey her şehirde sevenlerinizin olması konser istemesi vs.bizler de elimizden geldikçe onlara ulaşmaya çalışıyoruz.Adana”ya da çok mahçup kaldık salon sıkıntısı nedeniyle son 2 senedir gidemiyoruz inşallah yeni sezonda daha fazla şehre uğrarız ve bunlardan biri de Erzurum olur.

Çok teşekkür ederim vakit ayırdığınız için

Kolera: Ben teşekkür ederim.

Paylaş

Bu Kategori için hazırlanmış Arşivi Aç --> kolera

Yapılan Yorum Sayısı

Yorum Yap

trufy Ağustos 8th, 2009 at 16:36    

*** *****

Yorumlarınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanmaktadır..

isim *

E-Mail *film izle 2017