Türkçe Rap

Türkçe rap dedimizde aklımıza ilk Cartel sonrasında Ceza, Sagopa Kajmer, Gekko, Killa Hakan, Fuat Ergin gibi isimler gelir ama eski rapper yani rapciler iiy bilirki Türkçe Rap Cartel sayesinde tanındı.. O yıllarda bildiğim kadarı ile Ceza ünlü değildi amatör olarak rap yapıyordu kısacası tanınmıyordu..

1995 yılında Almanyadan Cinai şebeke, Karakan ve Erci-E nin oluşturmuş olduğu Cartel gurubu (ekol) İlk Türkçe Rapi icra eti. İlk dinliyenler hayretler içinde kalıyordu.. Cartele olan ilgi albüm satışlarınıda tetikliyordu (ozamanlar pc den mp3 indirme olayı yoktu) Konserlerinde ilgi Çok büyüktü. Ahmet san menajerliğinde Türkiyenin her yerinde konser vermeye başladılar. Ama bu kısa sürdü çünkü gurup kendi arasında anlaşamadı ve dağıldılar. Daha sonra birleşmeye calıştılar ama başarılı olamadılar Beraber 1 parca daha yaptılar ama fazla ilgi görmedi.
Cartelin yakaladığı başarı plak şirketlerinin de dikkatini çekmişti. Yeni Rap icra eden insanlar aramaya başladılar. Ama o yıllarda amatör olarak bile olsa rap ten anlıyan yoktu durum vahim di.. Cartel yakaladığı başarıda hem ilk hem son dur diyebilirim.. wack mc denilen amatör müzisyenlerle calışan plak şirketleri hüsrana uğradı diger plak şirketlerinin sonuda aynı olunca rap icra eden müzisyenlerin önü nerdese tamamen kapanmıştı plak şirketi bulmaları imkansız 1 hal almaya başlamıştı..

Bu olaylardan sonra piyasaya giren Sagopa Kajmer ve Ceza gibi isimler (şuanki Türkçe Rapin 2 kralı) Cartel efsanesinin başarısını yakalayamadılar..

Rapin Türkçe karşılığını düşünürsek buna sert dile eleştirmek diyebiliriz siz şuanki rapcilere bakmayın bazıları soft takılıorlar.. :0) ahhaee

RAP: (R)hytm (A)nd (P)oem (Ritim Şiir veya Ritmik Şiir) diyebiliriz

RAP: (R)ytmic (A)merican (P)oetry (Ritmik Amerikan Şiiri) sözcüklerinin kısaltılması olduğu bilinir yakından takip etmeyenler için –> Rapin açıklaması kısaca yoktur diyebiliriz. Veya varsada geçmişte kaybolmuştur Rap in ne oldunu acıklayan sitemizde buna benzer cok hikaye anlatım anlatıyorum da…

Yorum: (rapprochement & aziz doğan)

Dip not:www.kodes.com sitesinden izinsiz resim ve yazı kopyalamak yasaktır.. Yazı yazma helaya başın girer belaya götürler merkeze öptürler herkese hesabı.. (Emeğe saygı)

Paylaş

Bu Kategori için hazırlanmış Arşivi Aç --> Cartel

Yapılan Yorum Sayısı

Yorum Yap

Yorumlarınız Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanmaktadır..

isim *

E-Mail *film izle 2017